Dla szkół podstawowych klasa od I-III


Zajęcia edukacyjne dla szkół podstawowych
klasy od I – III


Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie zaprasza do skorzystania z bogatej oferty lekcji warsztatowych przeprowadzanych na terenie urokliwego skansenu. Tematy zajęć zostały opracowane dla różnych grup wiekowych uczestników. Wybrane zajęcia zostały również dostosowane dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością. Część lekcji, z uwagi na swą specyfikę, realizowana jest sezonowo, ale mamy również zajęcia całoroczne, prowadzone w ogrzewanych pomieszczeniach na terenie skansenu i dworu z Drogini.

Terminy lekcji warsztatowych muszą być wcześniej uzgodnione i zarezerwowane telefonicznie: 885 386 913. 
Prosimy dzwonić w godzinach od 9.00-13.00.
Jednorazowo w zajęciach może brać udział do 25 osób.

garnek gliniany

NIE ŚWIĘCI GARNKI LEPIĄ

Nie święci garnki lepią – zajęcia edukacyjne w trakcie , których uczestnicy zapoznają się z technikami ręcznego formowania  naczyń z gliny i ich zdobienia oraz tradycyjnymi wyrobami garncarskimi. Dowiedzą się skąd się bierze glina, do czego służyły dwojaki i dlaczego ulepioną z gliny miskę trzeba wypalić w bardzo gorącym piecu, żeby była twarda. Przede wszystkim spróbują swoich sił w lepieniu i toczeniu na kole garncarskim.
Cena od osoby: 20 zł

Zajęcia prowadzone cały rok
Czas trwania 60 minut
Korale czerwone

CZERWONE KORALE

Czerwone korale – zajęcia edukacyjne w trakcie, których  uczestnicy dowiadują się, ze korale były ulubioną ozdobą krakowianek. Stanowiły prawdziwy skarb rodzinny i były przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Na warsztatach dzieci malują drewniane paciorki  i komponują korale, które stają się nie tylko pamiątką,
ale i efektowną ozdobą.
Cena od osoby: 25 zł

Zajęcia prowadzone cały rok
Czas trwania 60 minut
wooden-13942_640

ELE MELE DUDKI… czyli zapomniane zabawy i zabawki pradziadków.

Ele mele dudki… czyli zapomniane zabawy i zabawki pradziadków – zajęcia warsztatowe podczas których uczestnicy dowiedzą się czym zajmowały się dzieci przed stu laty, w jakich warunkach żyły, czy miały czas na zabawę. Poznają dawne wiejskie zabawy, a także będą mieli okazję pobawić się zabawkami, którymi bawili się nasi pradziadkowie. Dzieci własnoręcznie wykonują zabawki: szmacianą lalkę i konika na patyku. Zabawki zabiorą ze sobą do domu na pamiątkę.
Cena od osoby: 20 zł

Zajęcia prowadzone od maja do października
Czas trwania 60 minut
Len

JAK TO ZE LNEM BYŁO

Jak to ze lnem było (III kl.) – na zajęciach uczestnicy dowiedzą się jakie zastosowanie miał len, co trzeba zrobić żeby pozyskać włókno z łodyg lnianych, ale przede wszystkim będą samodzielnie międlić i czesać len. Dzieci uczestniczą również w pokazie tkania na warsztacie tkackim oraz wykonują zakładkę do książki na drewnianych krosienkach, która pozostaje jako pamiątka z pobytu w skansenie.
Cena od osoby: 20 zł

Zajęcia prowadzone od maja do października
Czas trwania 120 minut
Kłosy zboża

OD ZIARENKA DO BOCHENKA

Od ziarenka do bochenka – na zajęciach dzieci poznają rodzaje zbóż, uczą się je rozpoznawać, próbują swoich sił w młóceniu cepami i mieleniu w żarnach. Dowiedzą się do czego służy dzieża, pociosek a także jakie zwyczaje związane były z wypiekiem chleba. Podczas zajęć przewidziana jest również degustacja chleba upieczonego na zakwasie. Na zakończenie, każdy uczestnik otrzymuje książeczkę informującą o tym, ile dawniej trzeba było włożyć pracy, żeby zjeść chleb.
Cena od osoby: 20 zł

Zajęcia prowadzone od maja do października
Czas trwania 60 minut
bazie

KOLOROWE PALMY

Kolorowe palmy – warsztaty wykonywania palm wielkanocnych podczas, których uczestnicy dowiedzą się,
czego symbolem jest palma wielkanocna, z jakich gałązek się ją wykonuje oraz jakie powstawały palmy
w naszym regionie. Na warsztatach dzieci nauczą się wykonywać kwiaty z bibuły i robić tradycyjne wielkanocne palmy ozdobione: baziami, gałązkami sosny, oraz własnoręcznie przygotowanymi kolorowymi kwiatami. 
Cena od osoby: 20 zł

Zajęcia prowadzone od marca do kwietnia
Czas trwania 60 minut
Łańcuch choinkowy z bibuły

W OCZEKIWANIU NA PIERWSZĄ GWIAZDKĘ. ZWYCZAJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę – warsztaty bożonarodzeniowe pełne magii i tradycji w czasie których uczestnicy zapoznają się ze zwyczajami Świąt Bożego Narodzenia. Dowiedzą się jak dawniej nazywała się choinka, dlaczego dzielimy się opłatkiem i po co dodatkowe miejsce przy świątecznym stole. Dzieci będą
mogły własnoręcznie przygotować, upiec i udekorować pierniki oraz wykonać tradycyjne ozdoby świąteczne
z naturalnych materiałów.
Cena od osoby: 25 zł

Zajęcia prowadzone w grudniu
Czas trwania 90 minut
Kobiety piorące w mice

KIJANKĄ I NA TARZE CZYLI JAK PRAŁY NASZE PRABABCIE

Kijanką i na tarze czyli jak prały nasze prababcie – zajęcia skierowane  do dzieci w wieku szkolnym. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się ile wysiłku i trudu  musiały włożyć nasze prababcie żeby wyprać ubrania. Będą mieli okazję zapoznać się z dawnymi sprzętami, które służyły do prania i prasowania, a także spróbują swoich sił przy pracy maglownicą i żelazkami na duszę i węgiel. W trakcie zajęć wykonają własnoręcznie mydełko, które zabierają na pamiątkę.
Cena od osoby: 25 zł

Zajęcia prowadzone od maja do września
Czas trwania 90 minut
witraż

NA SZKLE MALOWANE

Malowane na szkle – na zajęciach uczestnicy zapoznają się z tradycją i techniką malowania na szkle,
a następnie pod kierunkiem edukatora wykonują obrazek, który stanowi pamiątkę z pobytu w skansenie.
Cena od osoby: 20 zł

Zajęcia prowadzone cały rok
Czas trwania 60 minut

Ustawienia