Tematy lekcji warsztatowych w 2022 r.

Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec zaprasza do skorzystania z bogatej oferty lekcji warsztatowych przeprowadzanych na terenie urokliwego skansenu. Tematy zajęć zostały opracowane dla różnych grup wiekowych uczestników. Wybrane zajęcia zostały również dostosowane dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością. Część lekcji, z uwagi na swą specyfikę, realizowana jest sezonowo, ale mamy również zajęcia całoroczne, prowadzone w ogrzewanych pomieszczeniach na terenie skansenu i dworu z Drogini.

Terminy lekcji warsztatowych musza być wcześniej uzgodnione i zarezerwowane telefonicznie: 885 386 913 
Prosimy dzwonić w godzinach od 9:00-13:00
Jednorazowo w zajęciach może brać udział do 25 osób.

Lekcje sezonowe

bazie

KOLOROWE PALMY

Warsztaty wykonywania palm wielkanocnych skierowane do dzieci w wieku szkolnym. Uczestnicy dowiedzą się czego symbolem jest palma wielkanocna, z jakich gałązek się ją wykonuje i jakie powstawały palmy w naszym regionie. Na warsztatach dzieci nauczą się wykonywać kwiaty z bibuły i robić tradycyjne wielkanocne palmy ozdobione baziami, gałązkami sosny oraz własnoręcznie przygotowanymi kolorowymi kwiatami.
Cena od osoby: 15zł

 • Zajęcia prowadzone od marca do kwietnia
 • Czas trwania 60 minut
Pisanki

PISANKI, KRASZANKI, JAJKA MALOWANE - ZWYCZAJE I OBRZĘDY WIELKANOCNE

Zajęcia skierowane do dzieci w wieku szkolnym. Zwyczaje i obrzędy wielkanocne podczas których uczestnikom przybliżone zostaną zwyczaje wielkanocne oraz symbolika tych świąt. Uczestnicy dowiedzą się jakie były tradycyjne barwniki, skąd je pozyskiwano oraz jakie techniki stosowano by ozdobić jaja wielkanocne. W części praktycznej uczestnicy ozdobią jajka  techniką ,,pisania’’ woskiem oraz własnoręcznie wykonają kartkę świąteczną.
Cena od osoby: 15zł

 • Zajęcia prowadzone od marca do kwietnia
 • Czas trwania 60 minut
Kłosy zboża

PATRZCIE ILE RĄK POTRZEBA, ABY MIEĆ KAWAŁEK CHLEBA – OD ZIARNA DO CHLEBA

Zajęcia adresowane do dzieci w wieku szkolnym. Na zajęciach dzieci poznają rodzaje zbóż, uczą się je rozpoznawać, próbują swoich sił w młóceniu cepami i mieleniu w żarnach. Dowiedzą się do czego służy dzieża, ociosek a także jakie zwyczaje związane były z wypiekiem chleba. Podczas zajęć przewidziana jest również degustacja chleba upieczonego na zakwasie Na zakończenie każdy uczestnik otrzymuje książeczkę o tym ile dawniej trzeba było włożyć pracy, żeby zjeść chleb.
Cena od osoby: 15zł

 • Zajęcia prowadzone od kwietnia do października
 • Czas trwania 60 minut
Len

JAK TO ZE LNEM BYŁO

Zajęcia warsztatowe adresowane do dzieci w wieku szkolnym. Na zajęciach dzieci dowiedzą się jakie zastosowanie miał len, co trzeba zrobić żeby pozyskać włókno z łodyg lnianych ale przede wszystkim będą samodzielnie międlić i czesać len. Uczestniczą również w pokazie tkania na warsztacie tkackim oraz wykonują zakładkę do książki na drewnianych krosienkach, która pozostaje jako pamiątka z pobytu w skansenie.
Cena od osoby: 15zł

 • Zajęcia prowadzone od kwietnia do października
 • Czas trwania 90 minut
sala lekcyjna

TABLICZKA I OBSADKA CZYLI W SZKOLE NASZYCH DZIADKÓW

Zajęcia adresowane do dzieci w wieku szkolnym. Poznają zwyczaje jakie obowiązywały w szkole podczas lekcji oraz przerwy. Dowiedzą się co to jest kaligrafia i czym pisali nasi pradziadkowie. Siedząc w dawnych ławkach będą  pisać na tabliczkach rysikiem i w zeszytach posługując się piórem i atramentem.
Cena od osoby: 15zł

 • Zajęcia prowadzone od kwietnia do września
 • Czas trwania 60 minut
Kobiety piorące w mice

KIJANKĄ I NA TARZE CZYLI JAK PRAŁY NASZE PRABABCIE

Zajęcia skierowane  do dzieci w wieku szkolnym. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się ile wysiłku i trudu  musiały włożyć nasze prababcie żeby wyprać ubrania. Będą mieli okazję zapoznać się    z dawnymi sprzętami, które służyły do prania i prasowania, a także spróbują swoich sił przy pracy maglownicą i żelazkami na duszę i węgiel. W trakcie zajęć   wykonają własnoręcznie mydełko, które zabierają na pamiątkę.
Cena od osoby: 18zł

 • Zajęcia prowadzone od kwietnia do września
 • Czas trwania 90 minut
Pszczoły

PSZCZELE OPOWIEŚCI

Lekcja warsztatowa adresowana jest dla dzieci w wieku przedszkolnym od 3 do 6 lat. Zajęcia odbywają się w jednym z zabytkowych obiektów, w którym dzieci zapoznają się z życiem pracowitych  pszczół, ich budową i znaczeniem w otaczającej przyrodzie. W trakcie warsztatów dowiedzą się jak powstaje miód, jak wygląda pszczela królowa oraz jaka jest rola pszczelarza w opiece nad pszczołami. Na warsztatach dzieci będą mogły tworzyć świece z wosku pszczelego, które zabiorą do domu, a także otrzymują poczęstunek w postaci andruta z miodem wielokwiatowym. Na zakończenie wraz z prowadzącym udają się wzdłuż ścieżek skansenu na poszukiwanie kwitnących kwiatów i ula.
Cena od osoby: 15zł

 • Zajęcia prowadzone od maja do września
 • Czas trwania 60 minut
Wnętrze Chałupy

W WOJTUSIOWEJ IZBIE

Zajęcia warsztatowe  dla dzieci przedszkolnych od 3 do 6 lat. Zajęcia odbywają się w starej chałupie, w której dzieci słuchają opowieści jak dawniej żyli nasi pradziadkowie. Dowiedzą się, że dawno temu prawie wszyscy ludzie mieszkali na wsi, gdzie praca była bardzo ciężka i trwała od wczesnego poranka do ciemnego wieczora. Poznają dawne sprzęty służące do wyrobu białego sera i do obróbki soli. Mają również bezpośredni kontakt z dawnymi zabawkami takimi jak: koniki na biegunach, kołyski, taczki.
Cena od osoby: 15zł

 • Zajęcia prowadzone od maja do września
 • Czas trwania 60 minut
klucz

NALEJCIE WOSKU NA WODĘ, UJRZYCIE SWOJĄ PRZYGODĘ. ZWYCZAJE KATARZYNKOWE I ANDRZEJKOWE

Zajęcia adresowane do dzieci w wieku szkolnym. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się o tradycjach andrzejkowych i katarzynkowych oraz poznają dawne zwyczaje i wróżby. Spotkaniu towarzyszyć będzie wspólna zabawa m.in. lanie wosku na wodę, losowanie karteczek, ustawianie butów i inne.

Cena od osoby: 15zł

 • Zajęcia prowadzone w listopadzie
 • Czas trwania 60 minut
Łańcuch choinkowy z bibuły

W OCZEKIWANIU NA PIERWSZĄ GWIAZDKĘ. ZWYCZAJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym. Warsztaty w czasie których uczestnicy zapoznają się ze zwyczajami Świąt Bożego Narodzenia, dowiedzą się jak dawniej nazywała się choinka, dlaczego dzielimy się opłatkiem i po co dodatkowe miejsce przy świątecznym stole. Będą mogli własnoręcznie przygotować, upiec i udekorować pierniki oraz wykonają tradycyjne ozdoby świąteczne z naturalnych materiałów.
Cena od osoby: 18zł

 • Zajęcia prowadzone w grudniu.
 • Czas trwania 90 minut

Lekcje całoroczne

Korale czerwone

CZERWONE KORALE

Zajęcia warsztatowe skierowane zarówno do grup przedszkolnych i szkół podstawowych, młodzieży i seniorów. W trakcie warsztatów uczestnicy zdobędą wiadomości na temat tradycyjnej krakowskiej biżuterii oraz jej symboliki. Dowiedzą się, że prawdziwe korale to marzenie każdej dziewczyny, jej największy skarb i magiczny talizman chroniący przed nieszczęściami. Na warsztatach uczestnicy będą malować paciorki i komponować korale, które staną się nie tylko pamiątką ale i efektowną ozdobą.
Cena od osoby: 15zł

 • Zajęcia prowadzone cały rok
 • Czas trwania 60 minut
 • Zajęcia dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu i niepełnosprawnością słuchu ( prosimy o zgłoszenie chęci skorzystania z tłumaczenia na PJM dwa tygodnie przed planowaną wizytą )
garnek gliniany

NIE ŚWIĘCI GARNKI LEPIĄ

Zajęcia przystosowane dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. Dzieci zapoznają się z technikami ręcznego formowania naczyń z gliny i ich zdobienia oraz z tradycyjnymi wyrobami garncarskimi. Dowiedzą się skąd się bierze glina, do czego służyły dwojaki i dlaczego ulepioną z gliny miskę trzeba wypalić  w bardzo gorącym piecu żeby, była twarda. Przede wszystkim spróbują swoich sił w lepieniu i toczeniu na kole garncarskim.
Cena od osoby: 15zł

 • Zajęcia prowadzone cały rok
 • Czas trwania 60 minut
 • Zajęcia dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu i niepełnosprawnością słuchu ( prosimy o zgłoszenie chęci skorzystania z tłumaczenia na PJM dwa tygodnie przed planowaną wizytą )
wooden-13942_640

ELE MELE DUDKI… czyli zapomniane zabawy i zabawki pradziadków.

Zajęcia przystosowane dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. Na zajęciach warsztatowych uczestnicy dowiedzą się czym zajmowały się dzieci przed stu laty, w jakich warunkach żyły, czy miały czas na zabawę. Poznają dawne wiejskie zabawy, a także będą mieli okazję pobawić się zabawkami, którymi bawili się nasi pradziadkowie. Dzieci własnoręcznie wykonują zabawki: szmacianą lalkę i konika na patyku, które zabiorą ze sobą do domu.
Cena od osoby: 15zł

 • Zajęcia prowadzone cały rok
 • Czas trwania 60 minut
Krakowiaki

PAWIE PIÓRA U CZAPECZEK, KRASNE WSTĄŻKI U DZIEWECZEK – STRÓJ KRAKOWSKI OD PODSZEWKI

Zajęcia skierowane do dzieci w wieku szkolnym. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób ludowy strój krakowski stał się strojem narodowym zakładanym na różnorodne uroczystości. Poznają które elementy wchodzą w skład stroju kobiecego i męskiego oraz będą mieli możliwość przymierzenia strojów. W dalszej części zajęć uczestnicy otrzymują bawełnianą torbę ze wzorem haftu z gorsetu krakowskiego, na który naniosą farby. Torbę każdy z uczestników zabierze ze sobą.
Cena od osoby: 18zł

 • Zajęcia prowadzone cały rok
 • Czas trwania 60 minut
 • Zajęcia dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku
Model drewniany chałupy

BUDUJEMY PO KRAKOWSKU – JAK DAWNIEJ BUDOWANO DOMY

Zajęcia warsztatowe adresowane do dzieci w wieku szkolnym dla klas od IV do VIII. W trakcie zajęć uczestnicy poznają  materiały z których stawiano domy oraz związane z tym zwyczaje i wierzenia. Dowiedzą się jak przenoszono do skansenu zabytkowe budynki i tworzono ekspozycje muzealną. Pod okiem prowadzącego z przygotowanych modeli samodzielnie złożą wiejską chałupę i stodołę, a na zakończenie zajęć będą mieli okazję zagrać w wielkoformatową grę  planszową. Każdy uczestnik otrzyma ,,Poradnik młodego etnografa’’, zawierający wskazówki, w jaki sposób można badać i dokumentować ślady przeszłości w swojej najbliższej okolicy.
Cena od osoby: 18zł

 • Zajęcia prowadzone cały rok
 • Czas trwania 120 minut
 • Zajęcia dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku
witraż

NA SZKLE MALOWANE

Zajęcia przystosowane do uczestnictwa dzieci w wieku przedszkolnym oraz dla klas od I do VI, prowadzone przez cały rok. Jest to opowieść o technikach malarskich starych obrazów ludowych oraz pokaz wykonania obrazu malowanego na podłożu szklanym. W programie lekcji jest praktyczna nauka malowania na szkle pod kierunkiem wykwalifikowanego instruktora.

Przy zamawianiu lekcji prosimy o podanie numeru i wzoru obrazka który zostanie przygotowany do lekcji.
Cena od osoby: 18zł

 • Zajęcia prowadzone cały rok
 • Czas trwania 60 minut

Ustawienia

Zapisz się do newslettera

Skip to content