Wystawa czasowa – Droga do błękitu…way to blue

Błękitny plakat

Z POWODU NOWYCH OBOSTRZEŃ ZWIĄZANYCH Z PADEMIĄ
WYSTAWA NIE JEST UDOSTĘPNIONA DLA ZWIEDZAJĄCYCH.
ZAPRASZAMY JEDNAK DO OBSERWOWANIA NASZEJ STRONY.

„Droga do Błękitu” autorem jest Elżbieta Anna Sadkowski, która  urodziła się w Krakowie. Jest scenografem teatralnym, artystą malarzem i architektem. Ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Krakowskiej i Wydział Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie . Miłość do sztuki zaszczepił w niej ojciec prof. Jan Sławomir Samek.

Jest twórczynią licznych scenografii. Zajmuje się grafiką książkową, rysunkiem oraz malarstwem. Jest autorką programów edukacyjnych w ramach projektu
,, wychowania przez sztukę’’. Z upodobania również pisze. Od wielu lat tworzy w Szwajcarii. W działalności artystycznej ma dużo wystaw oraz udział w licznych międzynarodowych salonach sztuki. Prace artystki znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych w Szwajcarii, Francji, Niemczech, Włoszech, Kanadzie i Brazylii.

Elżbieta Anna Sadkowski posiada wiele zainteresowań i działa w różnych dziedzinach sztuki. Prezentowane na wystawie prace,  obrazy, rysunki, zdjęcia i teksty  pochodzą z okresu, kiedy artystka przebywała w Szwajcarii. Zachwyt alpejską przyrodą i jej niezwykłym pięknem oraz przeżyte doświadczenia znalazły wyraz w jej twórczości. W obrazach i rysunkach, które powstały nad Jeziorem Lemańskim artystka  wykorzystuje paletę barw zaczerpniętą z kolorów , które występują  w przyrodzie w różnych porach roku. W pracach malarskich wprowadza elementy roślinne i pejzażowe. Kolorem, który dominuje w obrazach jest błękit jako barwa pogodnego nieba, toń wody, nurt rzeki.

Refleksja  Artystki  dotycząca jej twórczości u podnóża Alp:
„Natura mówi szeptem. W zgiełku miasta głos natury ledwie słyszalnym jest. Przyszedł czas gdy opuściłam miasto i zamieszkałam u podnóża Alp. Zanurzona w zielonościach, zasłuchana w gawędę górskiej rzeki, wpatrzona w toń jeziora, przepełniona wiatrem co w zmierzwionych kształtach chmur widoczną obecnością jest za nim od szczytów gwałtownym powiewem w doliny zejdzie… Co dnia patrzę na naturę. Każdego dnia zachwyca mnie. I każdego dnia natury uczę się. Gdy moje róże gubią płatki, nie martwię się, przecież to nie oznacza, że pustka zbliża się, już za chwilę zakwitnie w odcieniach ecru juk
i rozwiną się do słońca pączki lawendy. W naturze zachwyca mnie zmienność, która pozwala w każdym momencie odkrywać ją na nowo. Kocham alpejskie noce. Gdy patrzę na rozgwieżdżone niebo wypełnia mnie świadomość, że częścią tego niewyobrażalnego piękna… każdy z nas jego cząstka jest. W sierpniowe noce, gdy spadają gwiazdy, w takich chwilach tak blisko jest do Boga.  Alpejska przyroda sprawiła, że coś w mojej duszy rozśpiewało się. Maluję rysuję, ale tutaj w Alpach moje obrazy są inne, jakby te kolory co w naturze, w moich obrazach jak w lustrze się odbiły .”

Elżbieta Anna Sadkowski, Szwajcaria 2019

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Ustawienia

Zapisz się do newslettera

Skip to content