„Wpatrzona w ikony. Prace Bożeny Mularczyk”

plakat ikony

Wystawa czasowa „Wpatrzona w ikony. Prace Bożeny Mularczyk”

 

Bożena Mularczyk tworzy obrazy techniką decoupage. To bardzo stara technika zdobienia przedmiotów i tworzenia kompozycji poprzez naklejanie skrawków wyciętych lub wyrwanych motywów na specjalnie przygotowaną powierzchnię. Po naklejeniu zdobień nakłada się od kilku do kilkudziesięciu warstw lakieru.

Pani Bożena w poszukiwaniu odpowiednich dla niej tematów sięgnęła do wizerunków z dawnych prawosławnych ikon. Decoupage pozwolił na przefiltrowanie tego sposobu obrazowania przez osobistą wrażliwość estetyczną artystki, na pokazanie jej własnego sposobu patrzenia na ikony z wykorzystaniem ulubionej żywej kolorystyki i wyrazistych form.

W prezentowanych na wystawie pracach wyeksponowane zostały reprodukcje ikon, które wykonano na wysuszonych, starych deskach, rozświetlonych prawdziwym złotem i srebrem.

Do tej pory prace Bożeny Mularczyk były prezentowane na wystawach w Kłaju, Bochni,  Krakowie, w Civitas Christiana w Nowym Sączu, w Brzesku, Kalwarii Zebrzydowskiej, w starosądeckiej Galerii pod Piątką a także na Międzynarodowej Wystawie Rolniczej w Nawojowej. Kilkanaście ikon wyeksponowano w galerii bocheńskiego Civitas Christiana a jesienią 2017 roku ikony zaprezentowano na dużej wystawie w Zamku Tarnowskich w Suchej Beskidzkiej.

 

Ikona jest świętym obrazem czczonym w prawosławnym kościele. W tradycji starochrześcijańskiej słowem tym nazywano przedstawienia Chrystusa, Matki Bożej i innych świętych na mozaikach, freskach, obrazach i rzeźbach. Z czasem słowo „ikona” zawęziło się do określenia obrazu na desce.

 Oprócz najpopularniejszych  przedstawień Chrystusa, Matki Bożej, świętych i aniołów drugi typ przedstawień stanowią wydarzenia biblijne lub historie z życia świętych. Najpopularniejszymi typami ikonograficznymi Chrystusa – Syna Bożego są: Pantokrator (Władca Wszechświata), Acheiropoieton, czyli Mandylion („obraz nie ręką uczyniony”), Emmanuel (Jezus w wieku młodzieńczym). Istnieje też pięć typów ikony maryjnej: z rzędu Deesis (pośrodku Chrystus, po jego bokach Maryja i św. Jan Chrzciciel), Eleusa (Miłująca), Hodegetria (Przewodniczka, Wskazująca drogę), Kazańska i Oranta (Modląca się).

Istnieje również wiele ikon obrazujących postacie świętych, gdyż w Kościele prawosławnym, tak jak w Kościele katolickim kult świętych odgrywa bardzo ważną rolę.

 


 

Wystawa czasowa: „Wpatrzona w ikony. Prace Bożeny Mularczyk”.

Miejsce ekspozycji: Dwór z Drogini

Czas ekspozycji: 8 marca 2018 – 8 kwietnia 2018 r. 

Scenariusz: Izabela Okręglicka

Realizacja: Izabela Okręglicka

Współpraca:  Piotr Skórkiewicz, Mirosław Grzywnowicz

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Ustawienia

Zapisz się do newslettera

Skip to content