Tradycja na wyciągnięcie ręki.

Plakat tradycja na wyciągnięcie ręki
Tradycja na wyciągnięcie ręki.
Zadanie realizowane ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego
Nazwa Programu: Kultura Dostępna

Zadanie polega na zorganizowaniu i przeprowadzeniu cyklu warsztatów dla pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz dzieci i młodzieży z ośrodków szkolnych dla niepełnosprawnych. Beneficjenci będą uczestniczyć w zajęciach w miejscu swojego pobytu, jak również w Muzeum.
Zamierzeniem projektu jest upowszechnianie zwyczajów i obrzędów Krakowiaków poprzez zajęcia warsztatowe skierowane do osób mających z różnych powodów utrudniony dostęp do kultury. Warsztaty mają na celu ukazanie bogactwa obrzędów związanych z regionem, jak również zapoznać ze zbiorami Muzeum w Wygiełzowie, a równocześnie w przystępny i bezpośredni sposób przynieść ludziom radość ze spotkania, zwalczającego rutynę dnia codziennego. Efektem podjętych działań będzie rozbudzenie i rozwój wrażliwości estetycznej oraz emocjonalnej, pogłębienie wiadomości o regionie, możliwość poszukiwania własnej tożsamości. Warsztaty mają na celu propagowanie materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Krakowiaków Zachodnich.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Kliknij zdjęcie aby zobaczyć galerię

 

Podziękowania – Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Klika”

Podziękowania – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących.”

 


 

W środę 15 listopada 2017 roku w Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie odbył się niezwykły wernisaż. Zaprezentowano na nim prace mieszkańców DPS, które powstały z inspiracji wizytą w naszym Muzeum.

DPS im. św. Brata Alberta bierze udział w projekcie dofinansowanym przez MKiDN  z programu Kultura Dostępna pt. „Tradycja na wyciągnięcie ręki”. Latem tego roku grupa pensjonariuszy wraz z opiekunami odwiedziła nasz skansen i wzięła udział w zajęciach przybliżających kulturę ludową Krakowiaków. Nie wiedzieliśmy wtedy, że mile spędzone chwile wśród drewnianych chat i pięknej przyrody będą natchnieniem dla artystycznych wizji naszych Gości.

Tym przyjemniejszą niespodzianką stała się okazja zobaczenia kilkunastu fotografii Pana Ryszarda Kosiby i akwarel malowanych ustami przez pana Jerzego Galosa.

Pan Ryszard Kosiba w latach 90-tych XX wieku założył w kultowej kawiarni RIO przy ul. św. Jana 2 w Krakowie galerię sztuki. Przez 20 lat w każdy pierwszy czwartek miesiąca otwierał nową wystawę. Jest rzecznikiem prasowym Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego i fotoreporterem Forum Myśli Wolnej. W uznaniu za zasługi dla Krakowa, Pan Ryszard został uhonorowany w 2013 r. oznaką Honoris Gratia.

Pan Jerzy Galos po wypadku, w którym złamał kręgosłup nie poddał się chorobie i mimo swej niepełnosprawności rozpoczął przygodę ze sztuką. Od 17 lat maluje ustami obrazy olejne i akwarele.  W 2004 roku został stypendystą Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie Lichtenstein. Współpracuje również z Wydawnictwem AMUN w Raciborzu. Na wystawę „Wspomnienia z Wygiełzowa” Jerzy Galos namalował cztery akwarele przedstawiające pejzaż skansenu w Wygiełzowie.

 

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Ustawienia

Zapisz się do newslettera

Skip to content