Program partnerski „Skansenova”

kościół skansenova

Miło nam poinformować, że ruszają prace związane z programem partnerskim „Skansenova” realizowanym przez małopolskie muzea w ramach osi VIII Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. W programie poza naszym Muzeum biorą również udział Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej oraz Gmina Dobczyce.

W ramach dofinansowania które dla naszego Muzeum wyniesie około 1.000.000 zł wymienione zostaną strzechowe i gontowe pokrycia dachowe wraz z konserwacją więźby na dużej części zabytkowych obiektów Muzeum m.in. okołu ze Staniątek, chałupy z Podolsza, domu z Chrzanowa oraz dzwonnicy z Nowej Góry, a prace konserwatorskie obejmą także zabytkowy kościół z z Ryczowa z XVII w. który jest najcenniejszym zabytkiem drewnianym na terenie skansenu w Wygiełzowie. Poza remontem dachu i zewnętrznego oszalowania drewnianego kościół nasz zostanie wyposażony w nowoczesny automatyczny system gaśniczy typu „FOG” który zabezpieczając obiekt za pomocą mgły wodnej będzie w stanie zapewnić mu pełne bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Zadanie to jest końcowym etapem prac związanych z konserwacją wnętrz i wyposażenia kościoła oraz jest dopełnieniem nowoczesnego systemu ostrzegania pożarowego wykonanego na terenie całego skansenu w roku 2012.

Poza tym nasz kościół otrzyma także nowoczesny system nagłaśniający który pozwoli odwiedzającym na znacznie łatwiejszy udział we wszystkich uroczystościach i wydarzeniach odbywających się w tym najstarszym i najcenniejszym obiekcie naszego Muzeum.

O przebiegu prac będziemy informować na naszej stronie oraz Facebook’u gdzie zachęcamy do śledzenia ich postępów.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Ustawienia

Zapisz się do newslettera

Skip to content