Pod betlejemską gwiazdą – Boże Narodzenie w plastyce obrzędowej.

269938675_253948590169163_3389498942295999454_n

Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec zaprasza na wystawę ,,Pod betlejemską gwiazdą – Boże Narodzenie w plastyce obrzędowej” od 23.12.2021 -02.02.2022 r. Wystawa prezentowana jest w Spichlerzu z Bobrka na terenie parku.

Plastyka obrzędowa to twórczość nierozerwalnie związana z czasem świąt, rozwijająca wrażliwość estetyczną
i wzbogacająca duchowość.  Przedmioty wykonane w ramach tej wytwórczości symbolizują treści kultowe lub magiczne niosące ze sobą ważne przesłanie obchodzonych od wieków zwyczajów. Często własnoręcznie wytwarzane przedmioty, rekwizyty są przejawem ludzkiej potrzeby do ozdabiania, upiększania oraz wyrazem wyobraźni i smaku artystycznego twórców. Niewątpliwie bogatą oprawę plastyczną zyskały obrzędy zimowe – związane ze Świętami Bożego Narodzenia, Nowym Rokiem i Świętem Trzech Króli. Są to elementy wystroju świątecznej izby jak: „pająki”, „światy”, „podłaźniczka” i choinka  – „drzewko” wraz z ich ozdobami, stroje oraz rekwizyty kolędnicze jak gwiazda, szopki
i maski.

Na wystawie prezentowane są prace uczestników plastycznego Konkursu Bożonarodzeniowego organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie wspólnie z Chrzanowskim Stowarzyszeniem Folklorystycznym oraz Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec. Celem konkursu jest wspieranie rozwoju twórczości, rozwijanie zainteresowań kulturą ludową wśród najmłodszych.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Ustawienia

Zapisz się do newslettera

Skip to content