Krwawnik pospolity

krwawnik

Przechadzając się po na suchych łąkach, przydrożach, miedzach, zaroślach zauważyć można …krwawnika pospolitego.

Krwawnik pospolity, a dokładnie jego górne części pędów zbierane od lipca do października, mają wiele właściwości leczniczych i użytkowych, posiadają rozmaite zastosowanie i przydatność.

Wyciąg z liści i sok ze świeżego ziela krwawnika znajdują zastosowanie jako środki przeciwkrwotoczne. Napary z ziela używane są w schorzeniach żołądka, stanach skurczowych mięśni gładkich dróg żółciowych. Napar ma działanie oczyszczające i dezynfekujące, stąd stosowany jest do przemywania cery tłustej ze skłonnością do trądziku oraz do płukania jamy ustnej i gardła. Herbata z krwawnika przynosi dużą ulgę w walce z migreną, a także łagodzi bóle menstruacyjne u kobiet.

Krwawnik jest składnikiem preparatów kosmetycznych, szczególnie kremów i płynów zalecanych do pielęgnacji cery tłustej czy mieszanej z wypryskami. Drobno posiekane liście krwawnika są dodawane do wiosennych sałatek, wzmacniających i pobudzających przemianę materii.

W lecznictwie ludowym krwawnik pito w przypadku bólu głowy zadanego od uroku. Wówczas brano liście krwawnika, wkładano do obu dziurek w nosie i zaciskano je palcami. Drażniące działanie krwawnika powodowało „ puszczenie się krwi”,
a wraz z nią ustąpienie bólu głowy. Powszechnie stosowano okłady z liści na krwawiące rany, krosty, wypryski oraz na kolki.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Ustawienia

Zapisz się do newslettera

Skip to content