Kalendarz imprez

Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec zaprasza na imprezy plenerowe organizowane każdego roku od maja do końca września. Zróżnicowana oferta zawiera zarówno imprezy przybliżające w różnorodnych formach kulturą ludową, a także historie zamkowe i dworskie sięgające wcześniejszych wieków. Pozwolą one każdemu odwiedzającemu Muzeum znaleźć dla siebie atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu w przyjaznym otoczeniu natury.

 

WIELKANOCNE ŚWIĘCENIE POKARMÓW

tradycyjne wielkanocne święcenie pokarmów w zabytkowym kościele z Ryczowa pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.

Termin – Wielka Sobota 11 kwietnia 2020 roku. 

 

„WIECZOREM WE DWORZE, ZDARZYĆ SIĘ MOŻE…”

w majowy wieczór widzowie przybywając do drogińskiego dworu staną się gośćmi jego gospodarzy, którzy zapewnią poznanie dawnych dworskich zwyczajów i wieczornych zabaw towarzyskich.  Spotkanie w terminie związanym z doroczną Nocą Muzeów.

Termin – 15 maja 2020 roku. 

 

„PO KRAKOWSKU” PRZEGLĄD ZESPOŁÓW OBRZĘDOWYCH

XXVI edycja konkursowego przeglądu zespołów obrzędowych i Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu chrzanowskiego i ościennych prezentujących dawne obrzędy i zwyczaje ludowe. Pokazom scenicznym towarzyszy barwny kiermasz rękodzieła ludowego i poczęstunek regionalnymi potrawami.

Termin 24 maja 2020 roku.

 

„PRZY CHŁOPSKIM STOLE” KONKURS POTRAW REGIONALNYCH

XXVI edycja konkursu, na którym zaprezentują swoje kulinarne umiejętności Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu chrzanowskiego i ościennych powiatów. W trakcie konkursu widzowie mają możliwość poznania historii tradycyjnych potraw regionu i miejscowości oraz poznać ich smak podczas poczęstunków oferowanych przez każde z Kół Gospodyń.

Termin – 7 czerwca 2020 roku. 

 

„LIPOWIEC – KLUCZ DO WIELKICH HISTORII”

widowisko plenerowe nawiązujące do wydarzeń historycznych z udziałem polskiej XVII wiecznej szlachty. W wydarzeniu tym uczestniczyć będą grupy rekonstrukcyjne , które zaprezentują nie tylko piękne stroje z epoki, ale także zwyczaje i obyczajowość szlachecką. Ze względu na trwające prace remontowe na zamku impreza zostanie przeniesiona na teren skansenu.

Termin – 28 czerwca 2020 roku. 

 

FESTIWAL „ETNOMANIA”

widzowie mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych warsztatach rękodzielniczych i rzemieślniczych, a także w różnego rodzaju zajęciach muzycznych, edukacyjnych, oraz nabyć nietuzinkowe wyroby rękodzieła ludowego. Warsztatom i pokazom towarzyszą pokazy sceniczne i koncerty muzyczne. www.etnomania.pl

Termin 12 lipca 2020 roku. 

 

„SZANTY NA WIŚLE”

impreza koncertowo-plenerowa. Na scenie amfiteatru zaprezentują się zespoły szantowe, które będą zachęcać do wspólnego śpiewania piosenek od pokoleń towarzyszących ludziom na morzach i rzekach. Wydarzeniu będą towarzyszyć warsztaty dla dzieci, animacje i kiermasze tematycznie związane z wakacjami, wodą i bezpieczeństwem nad wodą.

Termin – 19 lipca 2020 roku. 

 

 „MIODOBRANIE POD LIPOWCEM” POWIATOWE ŚWIĘTO MIODU tradycyjne święto pszczelarzy, podczas którego w Wygiełzowie prezentują się Koła Pszczelarskie skupione w Powiatowej Radzie Bartniczej oraz zaproszone Koła z regionu Małopolski Zachodniej. W trakcie imprezy usłyszeć można opowieści o życiu pszczół, poznać tajniki opieki nad pszczołami oraz degustować i zakupić produkty pszczele.

Termin – 2 sierpnia 2020 roku. 

 

XXX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ I ORGANOWEJ

od ćwierćwiecza gości w przestrzeniach Muzeum w Wygiełzowie oraz w zabytkowych kościołach powiatu chrzanowskiego. Festiwalowe prezentacje muzyczne odbywać się będą w każdą niedzielę w kościele z Ryczowa, w dworze z Drogini i w amfiteatrze na terenie skansenu oraz wybranych kościołach powiatu chrzanowskiego

Termin – od 16 sierpnia do 20 września 2020 roku. 
 

„ZIEMNIACZYSKO POD LIPOWCEM”

impreza we współpracy z Lokalną Grupą Działania na Jurze prezentująca potencjał tradycji i kultury lokalnej Krakowiaków Zachodnich. Jest wizytówką turystyczną regionu objętą marką Chrzanolandia. Główną atrakcją tego wydarzenia prócz pokazów rękodzielników i rzemieślników jest degustacja regionalnej potrawy “ziemniaków po cabańsku”.

Termin – 30 sierpnia 2020 roku. 

 

„POD CZERWONĄ JARZĘBINĄ”

Tradycyjny Doroczny Odpust w Parku Etnograficznym w Wygiełzowie. W zabytkowym kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z Ryczowa odprawiona zostanie uroczysta msza święta, a w plenerach skansenu odbędą się prezentacje dawnych rzemiosł oraz pokazy tradycyjnych zajęć wiejskich. Na scenach plenerowych skansenu odbędą się koncerty muzyki ludowej i folkowej.

Termin 20 września 2020 roku. 

 

Organizator jest uprawniony do utrwalania przebiegu imprez za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Uczestnik Imprezy przyjmuje do wiadomości, że wstęp na teren imprezy jest równoznaczny z udzieleniem zgody na nieodpłatne fotografowanie i filmowanie jego osoby oraz na transmitowanie i rozpowszechnianie wizerunku lub głosu, na wszystkich polach eksploatacji

Organizator ma prawo do użycia utrwalonego wizerunku, jak również do udzielenia licencji do ww. wizerunku.

Ustawienia

Zapisz się do newslettera

Skip to content