– „Wieczorem we dworze, zdarzyć się może…”– w majowy wieczór widzowie przybywając do drogińskiego dworu staną się gośćmi jego gospodarzy, którzy zapewnią poznanie dawnych dworskich zwyczajów i wieczornych zabaw towarzyskich.
Spotkanie w terminie związanym z doroczną Nocą Muzeów w maju (18/19) 2018.

– „Po krakowsku” Przegląd Zespołów Obrzędowych – doroczny, XXIV edycja konkursowego przeglądu zespołów obrzędowych i Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu chrzanowskiego i ościennych prezentujących  dawne obrzędy i zwyczaje ludowe. Pokazom scenicznym towarzyszy barwny kiermasz rękodzieła ludowego i poczęstunek regionalnymi potrawami.
Termin 27 maja 2018
Regulamin XXIV Przeglądu Zespołów Obrzędowych „Po Krakowsku”
Karta zgłoszeniowa XXIV Przeglądu Zespołów Obrzędowych „Po Krakowsku”

– „Przy chłopskim stole” Konkurs Potraw Regionalnych – XXIV edycja konkurs trwale wpisanego w kalendarz imprez plenerowych w skansenie w Wygiełzowie. Prezentuje on kulinarne umiejętności Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu chrzanowskiego i ościennych powiatów. W trakcie konkursu widzowie mają możliwość poznania historii tradycyjnych potraw regionu i miejscowości oraz poznać ich smak podczas poczęstunków oferowanych przez każde z Kół Gospodyń.
Termin 10 czerwca 2018
Regulamin XXIV Konkursu Potraw Regionalnych „Przy chłopskim stole”

Karta zgłoszeniowa XXIV Konkursu Potraw Regionalnych „Przy chłopskim stole”

– „Lipowiec – klucz do wielkich historii” – widowisko plenerowe nawiązujące do wydarzeń historycznych związanych z Zamkiem Lipowiec.
Termin 24 czerwca 2018.

– Festiwal „Etnomania” – kolejna cykliczna już impreza związana z przestrzeniami skansenu w Wygiełzowie. W jej trakcie widzowie mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych warsztatach rękodzielniczych i rzemieślniczych, uczestniczyć w różnego typu zajęciach muzycznych, edukacyjnych, a także nabyć wyroby rękodzieła ludowego. Warsztatom i pokazom towarzyszą także pokazy sceniczne i koncerty muzyczne.
www.etnomania.pl
Termin 15 lipca 2018 roku.

– „Szanty na Wiśle” – impreza poświęcona jest rzece Wiśle. Pragniemy pokazać wpływ Wisły i innych akwenów wodnych w naszym powiecie na przemysł, gospodarkę, rolnictwo, rybołówstwo oraz na wykorzystanie czasu wolnego mieszkańców, Mamy nadzieję, że będzie to interesujące wydarzenie zrzeszające wszystkich pasjonatów akwenów wodnych i dobrej muzyki szantowej.
Termin 22 lipca 2018 roku.

– Powiatowe Święto Miodu „Miodobranie pod Lipowcem” – tradycyjne święto pszczelarzy, podczas którego w Wygiełzowie prezentują się  Koła Pszczelarskie skupione w Powiatowej Radzie Bartniczej oraz zaproszone Koła z regionu Małopolski Zachodniej. W trakcie imprezy usłyszeć można opowieści o życiu pszczół, poznać tajniki opieki nad pszczołami oraz degustować i zakupić produkty pszczele.
Termin 5 sierpnia 2018 roku.

– XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej – Kolejna edycja Festiwalu, który od ćwierćwiecza gości w przestrzeniach Muzeum w Wygiełzowie oraz w zabytkowych kościołach powiatu chrzanowskiego. Koncerty festiwalowe cieszące się dużym uznaniem publiczności są ważnym wydarzeniem muzycznym w regionie Małopolski Zachodniej. Festiwalowe prezentacje muzyczne odbywać się będą w każdą niedzielę od połowy sierpnia do drugiej niedzieli września w kościele z Ryczowa, w dworze z Drogini i w amfiteatrze na terenie skansenu.
Termin od 19 sierpnia – do 16 września 2017 roku.

– „Lipowiec – klucz do wielkich historii – Turniej Rycerski”–  impreza plenerowa rozgrywająca się na zamku Lipowiec i w jego otoczeniu, w trakcie której rycerskie grupy rekonstrukcyjne odtwarzają sceny bitewne, rycerskie turniejowe pojedynki, a scenografia lipowieckiego zamku i wprowadzana aranżacja przybliża widzom kulturę i życie codzienne w średniowieczu.
W związku z rozpoczęciem prac remontowo – konserwatorskich na zamku Lipowiec, tegoroczna edycja imprezy zostaje odwołana.

– Zlot Wiedźm i Czarownic – cykliczna, barwna impreza na Zamku Lipowiec, organizowana we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Babicach. W jej trakcie odbywają się konkursy na najciekawsze stroje wiedźm i czarownic, konkursy i zabawy oraz koncerty muzyczne. Impreza ma wyjątkowy klimat i charakter ludyczny, który przyciąga corocznie ogromne rzesze uczestników.
Termin 26 sierpnia 2017 roku.
W związku z rozpoczęciem prac remontowo – konserwatorskich na zamku Lipowiec, tegoroczna edycja imprezy zostanie przeniesiona w inną lokalizację, szczegóły zostaną podane w późniejszym terminie.

– Ziemniaczysko pod Lipowcem – Festiwal tradycji i kultury Krakowiaków Zachodnich, pełen atrakcji kulinarnych z degustacją tysiąca porcji regionalnych Ziemniaków po cabańsku oraz licznych warsztatów rzemieślniczych i występów folklorystycznych.
Termin 2 września 2016 roku
Więcej informacji na www.partnerstwonajurze.pl

– „Pod czerwoną jarzębiną” – Tradycyjny Doroczny Odpust w Parku Etnograficznym w Wygiełzowie. W zabytkowym kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z Ryczowa odprawiona zostanie uroczysta msza święta, a w plenerach skansenu odbędą się prezentacje dawnych rzemiosł oraz pokazy tradycyjnych zajęć wiejskich. Na scenach plenerowych skansenu odbędą się koncerty muzyki ludowej i folkowej.
Termin 16 września 2017 roku.

– „Dynia czy karaboszka” – „Cicho wszędzie, ciemno wszędzie – theatrum obyczaju. Widowisko oparte na przedchrześcijańskich obchodach zadusznych, którego istotą było „obcowanie żywych z umarłymi”, a konkretnie nawiązywanie relacji z duszami przodków (dziadów).
Termin 27 października 2018 roku.