Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec zaprasza na imprezy plenerowe organizowane każdego roku od maja do końca września. Zróżnicowana oferta zawiera zarówno imprezy przybliżające w różnorodnych formach kulturą ludową, a także historie zamkowe i dworskie sięgające wcześniejszych wieków. Pozwolą one każdemu odwiedzającemu Muzeum znaleźć dla siebie atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu w przyjaznym otoczeniu natury.

 

WIELKANOCNE ŚWIĘCENIE POKARMÓW

tradycyjne wielkanocne święcenie pokarmów w zabytkowym kościele z Ryczowa pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.

Termin – Wielka Sobota 20 kwietnia 2019.

 

„WIECZOREM WE DWORZE, ZDARZYĆ SIĘ MOŻE…”

w majowy wieczór widzowie przybywając do drogińskiego dworu staną się gośćmi jego gospodarzy, którzy zapewnią poznanie dawnych dworskich zwyczajów i wieczornych zabaw towarzyskich.  Spotkanie w terminie związany z doroczną Nocą Muzeów.

Termin – 17 maja 2019.

 

„PO KRAKOWSKU” PRZEGLĄD ZESPOŁÓW OBRZĘDOWYCH

XXV edycja konkursowego przeglądu zespołów obrzędowych i Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu chrzanowskiego i ościennych prezentujących dawne obrzędy i zwyczaje ludowe. Pokazom scenicznym towarzyszy barwny kiermasz rękodzieła ludowego i poczęstunek regionalnymi potrawami.

Termin 26 maja 2019.

W związku z jubileuszową edycją Przeglądu Zespołów Obrzędów „Po Krakowsku” proponujemy pokazanie szerokiego spektrum obrzędowości i zwyczajów związanych z cyklem rocznym. Zmieniające się pory roku wyznaczały rytm ludzkiego życia i bezpośrednio z nim związanych obyczajów, zwyczajów i obrzędów. Chcielibyśmy z pomocą Państwa pokazać święta i obrzędy charakterystyczne dla różnych pór roku, od zimowych Świąt Bożego Narodzenia poprzez czas Świąt Wielkanocy, Boże Ciało, Dożynki itd., a także ukazać ich lokalność tak jak na przykład zwyczaj: Ściąganie bram w Wielkanocny poniedziałek w Wygiełzowie.

Na przestrzeni lat zwyczaje i obrzędy tak jak i inne dziedziny kultury, ulegały zmianom a niektóre z nich bezpowrotnie zaginęły. Te które przetrwały i są przekazywane z pokolenia na pokolenie zawierają wiele elementów tradycyjnych: zwyczajowych zachowań, ceremonii, rytuałów, obrzędów i akcesoriów o archaicznym pochodzeniu. W celu uniknięcia dublowania tematów prosimy o wcześniejszy kontakt z Organizatorem.

Regulamin XXV Przeglądu Zespołów Obrzędowych „Po Krakowsku”

Karta zgłoszeniowa XXV Przeglądu Zespołów Obrzędowych „Po Krakowsku”

 

„PRZY CHŁOPSKIM STOLE” KONKURS POTRAW REGIONALNYCH

XXV edycja konkursu, na którym zaprezentują swoje kulinarne umiejętności Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu chrzanowskiego i ościennych powiatów. W trakcie konkursu widzowie mają możliwość poznania historii tradycyjnych potraw regionu i miejscowości oraz poznać ich smak podczas poczęstunków oferowanych przez każde z Kół Gospodyń.

Termin 9 czerwca 2019 roku. 

Regulamin XXV Konkursu Potraw Regionalnych „Przy chłopskim stole”

Karta zgłoszeniowa XXV Konkursu Potraw Regionalnych „Przy chłopskim stole”

Protokół obrad jury  XXV Konkursu Potraw Regionalnych „Przy chłopskim stole”

 

„LIPOWIEC – KLUCZ DO WIELKICH HISTORII”

widowisko plenerowe nawiązujące do wydarzeń historycznych z udziałem polskiej XVII wiecznej szlachty. W wydarzeniu tym uczestniczyć będzie grupa rekonstrukcyjna Podolski Regiment Odprzodowy, który zaprezentuje nie tylko piękne stroje z epoki, ale także zwyczaje i obyczajowość szlachecką. Ze względu na trwające prace remontowe na zamku impreza zostanie przeniesiona na teren skansenu.

Termin – 30 czerwca 2019.

 

FESTIWAL „ETNOMANIA”

widzowie mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych warsztatach rękodzielniczych i rzemieślniczych, a także w różnego rodzaju zajęciach muzycznych, edukacyjnych, oraz nabyć nietuzinkowe wyroby rękodzieła ludowego. Warsztatom i pokazom towarzyszą pokazy sceniczne i koncerty muzyczne. www.etnomania.pl

Termin 14 lipca 2019.

 

„SZANTY NA WIŚLE”

impreza koncertowo-plenerowa. Na scenie amfiteatru zaprezentują się      publiczności zespoły szantowe Klang, Glassgo i North Cape, które będą zachęcać do wspólnego śpiewania piosenek od pokoleń towarzyszących ludziom        pracującym na morzach i rzekach. Wydarzeniu będą towarzyszyć warsztaty dla dzieci, animacje i kiermasze tematycznie związane z wakacjami, wodą i bezpieczeństwem nad wodą.

Termin – 21 lipca 2019.

 

 „MIODOBRANIE POD LIPOWCEM” POWIATOWE ŚWIĘTO MIODU tradycyjne święto pszczelarzy, podczas którego w Wygiełzowie prezentują się Koła Pszczelarskie skupione w Powiatowej Radzie Bartniczej oraz zaproszone Koła z regionu Małopolski Zachodniej. W trakcie imprezy usłyszeć można opowieści o życiu pszczół, poznać tajniki opieki nad pszczołami oraz degustować i zakupić produkty pszczele.

Termin – 4 sierpnia 2019.

 

XXIX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ I ORGANOWEJ

od ćwierćwiecza gości w przestrzeniach Muzeum w Wygiełzowie oraz w zabytkowych kościołach powiatu chrzanowskiego. Festiwalowe prezentacje muzyczne odbywać się będą w każdą niedzielę w kościele z Ryczowa, w dworze z Drogini i w amfiteatrze na terenie skansenu oraz wybranych kościołach powiatu chrzanowskiego

Termin – od 18 sierpnia do 22 września 2019.
 

„ZIEMNIACZYSKO POD LIPOWCEM”

impreza we współpracy z Lokalną Grupą Działania na Jurze prezentująca potencjał tradycji i kultury lokalnej Krakowiaków Zachodnich. Jest wizytówką turystyczną regionu objętą marką Chrzanolandia. Główną atrakcją tego wydarzenia prócz pokazów rękodzielników i rzemieślników jest degustacja regionalnej potrawy “ziemniaków po cabańsku”.

Termin 1 września 2019.

 

„POD CZERWONĄ JARZĘBINĄ”

Tradycyjny Doroczny Odpust w Parku Etnograficznym w Wygiełzowie. W zabytkowym kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z Ryczowa odprawiona zostanie uroczysta msza święta, a w plenerach skansenu odbędą się prezentacje dawnych rzemiosł oraz pokazy tradycyjnych zajęć wiejskich. Na scenach plenerowych skansenu odbędą się koncerty muzyki ludowej i folkowej.

Termin 22 września 2019.

 

Organizator jest uprawniony do utrwalania przebiegu imprez za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Uczestnik Imprezy przyjmuje do wiadomości, że wstęp na teren imprezy jest równoznaczny z udzieleniem zgody na nieodpłatne fotografowanie i filmowanie jego osoby oraz na transmitowanie i rozpowszechnianie wizerunku lub głosu, na wszystkich polach eksploatacji

Organizator ma prawo do użycia utrwalonego wizerunku, jak również do udzielenia licencji do ww. wizerunku.