festiwal2Najbardziej atrakcyjną i prestiżową formą działalności kulturalnej Muzeum w Wygiełzowie jest Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej organizowany od 20 lat na przełomie sierpnia i września przy współpracy z Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” w Katowicach. Koncerty festiwalowe na terenie skansenu odbywają się w zabytkowym XVII – wiecznym kościele z Ryczowa oraz we wnętrzach pochodzącego z XVIII wieku dworu z Drogini. Efektem tej współpracy jest wysoki poziom artystyczny koncertów i doskonałe współbrzmienie muzyki i słowa o muzyce.

Od 2001r. Festiwal ma charakter międzynarodowy. Festiwal jest skierowany zarówno do odbiorcy masowego jak i do koneserów. Jest dostrzegany i uznany nie tylko przez lokalne środowisko melomanów, ale także przez miłośników muzyki całego regionu. Festiwal zyskał sobie rangę wydarzenia artystycznego na mapie muzycznej Polski i wiedzą o nim wybitni artyści z całego kraju.

festiwal1Od III Festiwalu poszerzono grono słuchaczy, organizując koncerty najpierw w Trzebini, a w latach następnych również w kościołach Chrzanowa, Libiąża i w Grojcu, gmina Alwernia. Prezentacje w nowych miejscach ułatwiły dostępność cyklu letnich spotkań z muzyką poważną mieszkańcom całego dzisiejszego powiatu chrzanowskiego.

Trwanie i rozwój Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej jest możliwe dzięki życzliwości wielu sponsorów, w tym banków, instytucji i osób prywatnych oraz dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego, Starostwa Powiatu Chrzanowskiego oraz gmin: Alwerni, Babic, Chrzanowa i Libiąża.