Dwór w Graboszycach

Dwór w graboszycach

Historia
Dwór z poł. XV w.
W roku 1575 sekretarz królewski Dionizy (Dziwisz) Brandys wzniósł w tej miejscowości dwór obronny. Był on pierwotnie renesansowy, został jednak później przebudowany w stylu barokowym. Przebudowa polegała na zamianie attyki na barokowe szczyty i sporych zmianach wystroju wnętrz. Dwór został zniszczony po 2 Wojnie Światowej. Obecnie ma nowego właściciela ( od 2014 roku ), który dwór remontuje.

Opis
Jest to obszerna budowla, wzniesiona na planie prostokąta. Posiada dwie kondygnacje nadziemne i głębokie, dwupiętrowe piwnice. Dach jest wysoki, czterospadowy, kryty dachówką. Wejście znajduje się od wschodu. Dwór jest otynkowany. Zachowała się spora liczba renesansowych obramowań okien, a także portal w drzwiach wejściowych. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na sklepienia kolebkowe we wszystkich salach parteru i piwnic. Ponieważ we dworze nie ma już podłóg, sklepienia są widoczne także od góry, tworząc charakterystyczne, kamienne wyspy na piętrze.
W jednej z sal piętra rozpoznać można resztki dwóch warstw polichromii: renesansowej i barokowej. Dolna kondygnacja piwnic posiada podziemne połączenia z fosą, otaczającą budynek. Nieopodal stoi także zrujnowany, murowany spichlerz.

Stan obecny
Dwór w zaawansowanym remoncie. Położono , między innymi, nowy dach, wstawiono okna i otynkowano część elewacji.

Rejestr zabytków: nr rej.: 297 z 17.05.1947 oraz A-501/88 z 2.05.1988
Opis pobrany ze strony: http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/3187/Graboszyce/

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Ustawienia

Zapisz się do newslettera

Skip to content