Dom małomiasteczkowy z Chrzanowa z 1804 r.

Budynek o konstrukcji zrębowej, charakterystyczny dla zabudowy podmiejskiej. Wzniesiony został z fundacji Franciszka Bulińskiego przez majstra ciesielskiego Józefa Marmulewica. Zbudowany został z okrąglaków przyciosanych od wewnątrz, wiązanych w narożach na zakładkę. Osadzony na kamiennej podmurówce z piwnicą dostępną z izby. Belki ścian uszczelnione gliną i bielone. Drzwi wejściowe z nadprożem o wykroju półkolistym typowym dla domów starszych, wznoszonych do połowy XIX wieku. Dach wysoki, czterospadowy, kryty gontem, z otworem w kształcie powieki doświetlającej  strych. Wnętrze niesymetryczne, składa się z  izby, kuchni, komory i narożnej sieni.

W kuchni wyposażonej w meble z okresu międzywojennego znajduje się warsztat garncarski, który należał do rodziny Klimkiewiczów z Chrzanowa, trudniących się tym rzemiosłem od kilku pokoleń. Uzupełnieniem ekspozycji garncarskiej jest stojący w sieni walec do obróbki gliny. W sieni w trzonie kominowym znajduje się wędzarnia.

Na ekspozycji garncarskiej wyposażonej w koła do toczenia garnków odbywają się zajęcia edukacyjne „Nie święci garnki lepią”. Duża izba przeznaczona jest do prowadzenia lekcji muzealnych z zakresu szerokiej obrzędowości i plastyki: „Na szkle malowane”, „Strój krakowski”, czy „Zwyczaje i ozdoby świąt Bożego Narodzenia”.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Ustawienia

Zapisz się do newslettera

Skip to content