Chałupa z Przeciszowa/pow. oświęcimski/ z 1837 r.

Chałupa ufundowana przez rodzinę Kasperków o konstrukcji zrębowej, w węgłach łączony na nakładkę, osadzony na kamiennej podmurówce z  piwnicą dostępną z sieni. Uszczelnienia pomiędzy belkami ścian wypełnione gliną i pobielone wapnem. Dach czterospadowy, kryty słomą. Wnętrze dwutraktowe, symetryczne o dwóch izbach z frontu i dwóch komorach w trakcie tylnym rozdzielonych przelotową sienią, osobne wejście posiadają stajnia i składzik.

W izbie po lewej stronie sieni urządzono klasę lekcyjną charakterystyczną dla okresu dwudziestolecia międzywojennego. Na ekspozycji prowadzone są zajęcia warsztatowe „W szkole naszych dziadków”. W sąsiedniej komorze, z oknem i oddzielnym wejściem zaaranżowano mieszkanie nauczyciela, gdzie zobaczyć możemy piec zwany „kozą”.

W po prawej stronie od wejścia izba kuchenna wyposażona w meble, sprzęty i naczynia pochodzące z początku XX wieku. Najbliżej okna ulokowany warsztat szewski, na którym szewc szył nowe trzewiki ze skóry na uniwersalnym kopycie bez różnicowania na stopę prawą i lewa. Na środku izby stary warsztat tkacki przywieziony z Orawy, z kolei w komorze za izbą zobaczyć można pomocnicze narzędzia tkackie: wijadło, szpularz, rytki oraz narzędzia do wstępnej obróbki lnu;  międlica do łamania zdrewniałych powłok, „szczeć” do wyczesywania paździerzy, „kądziel” do przędzenia nici. W sieni przy drzwiach stoi rower z 1935 roku na drewnianych rafkach.

W składziku, przylegającym do szczytowej ściany chałupy, wyeksponowano warsztat wikliniarski składający się z pochyłej, szerokiej deski, z wystającym metalowym kolcem, na którym osadzano dno wyplatanego kosza, obok różnorodne wyroby z lat 70 XX wieku, wykonane przez mistrzów wikliniarskich.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Ustawienia

Zapisz się do newslettera

Skip to content